Informace o nás

 

Speleologická skupina 
AGGA z.s.  se představuje

      Speleologie je celosvětově uznávaná jako činnost prospěšná a výsledky aktivit předních speleologů jsou tradičně řazeny k vědním oborům přírodovědeckým /geologie, hydrologie, paleologie/, neboť se podílejí na procesu poznávání naší minulosti, současnosti a do jisté míry i budoucnosti. Nelze opomenout finanční stránku věci, která je však z ekonomického hlediska velmi nepřímá a těžko počitatelná, speleologie je prospěšná všem teprve po velmi dlouhé době.

      Speleologická skupina AGGA z.s.  byla založena za účelem vlastního bádání v oblasti Moravského krasu. Zakladatel skupiny Z.Beneš je dlouholetým amatérským speleologem. Ve druhé polovině 60. let patřil do skupiny Plánivy, která proslula jako objevitelka Amatérské jeskyně. V současné době chceme ověřit vlastní hypotézu existence dosud neobjevené sítě podzemních prostor v oblasti Josefovského údolí. V případě úspěchu hodláme naše objevy dát k dispozici společnosti /prostory pro speleoterapii/, naší touhou je pojmenovat některé dómy po významných osobnostech /Alfons Mucha, Jan Blahoslav, Vladimír Menšík/.

  V dosavadní činnosti se nám podařilo získat všechna potřebná povolení MŽP ČR, CHKO Moravský kras, Lesy a.s., Měú Adamov, apod. a legalizovat Naší činnost jako řádný speleologický výzkum na amatérské úrovni. Nalezli jsme vhodné místo k usazení pravidelné základny . V následujících týdnech jsme prováděli rekognoskaci daného území Josefovského ,údolí a vytipovali vhodná místa k proniknutí do podzemních prostor. Součástí bylo zabezpečení vstupu do štol ­ podle domluvy s majitelem ŠLP Křtiny ražených do podzemí v 50. letech /za účelem válečné výroby v případě globálního konfliktu/, jimiž se pokoušeli proniknout do podzemních dómů, které měly sloužit jako výrobní haly, avšak změna strategických úvah i chybný výpočet úhlu tehdejší ražbu ukončila nezdarem.

      V průběhu těchto prací provádíme pravidelné měření teploty, geopatogenních zón, stratifikaceterénu, geologický průzkum, analýza sedimentací apod. Součástí celkové analýzy je rovněž průzkum kvality spodních i povrchových vod /prostřednictvím ČOV Ivančice,díky podpoře města Ivančice.

      Průběžné výsledky směřují k poznání, že se zde jedná o vysoce kvalitní pitnou vodu /kvalita kojenecké vody/, některé výsledky napovídají o celkových hydrologických poměrech, které konzultujeme s odborníky.

      V jednom případě jsme byli nuceni požádat o spolupráci adamovský hasičský sbor, chtěje proniknout do starého železnorudného dolu, po 25m jsme se však zastavili u závalu, jenž nás zatím nepustil dál.